50. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wystartował już projekt "50 na 50"

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to jedna z najstarszych, a na pewno najbardziej prestiżowa impreza filmowa w Polsce. Przyznawanymi w jego trakcie Złotymi Lwami honorowano najwybitniejsze polskie dzieła filmowe i najważniejszych twórców.

50. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wystartował już projekt "50 na 50"

Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna 50. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Foto: Anna Rezulak

W ciągu pół wieku festiwal zmieniał zarówno swoją nazwę, jak i miejsce, w którym był rozgrywany. W latach 1974-1986 odbywał się w Domu Technika NOT w Gdańsku, by później przenieść się do Teatru Muzycznego w Gdyni. Nazwa imprezy ewoluowała od Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych przez Gdynia Film Festival w roku 2012 do Gdynia - Festiwal Filmowy (2013-2016), by powrócić w 2017 roku do nazwy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Do zobaczenia w całej Polsce

O ile sam jubileuszowy festiwal odbędzie się pod koniec września, o tyle jego świętowanie już się rozpoczęło. Jednym z elementów jest projekt "50 na 50", czyli przeglądy filmów z dotychczasowego repertuaru Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z zaproszonymi gośćmi, którzy opowiedzą o prezentowanych filmach i podzielą się festiwalowymi wspomnieniami.

W ramach programu "50 na 50" w 34 miastach, m.in. Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Sejnach, Hrubieszowie, Bolesławcu, Lubomierzu, odbędą się przeglądy produkcji z dotychczasowego repertuaru Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W ten sposób jubileusz najważniejszego filmowego wydarzenia w kraju świętować będzie aż 57 instytucji.


Spotkania z filmami i z artystami

- Jestem bardzo dumna z programu "50 na 50", tak różnorodnego i wielowymiarowego. Dziękuję naszym ważnym partnerom: domom kultury, DKF-om, kinom, festiwalom i szkołom filmowym. To dzięki nim jesteśmy w całej Polsce, pojawimy się w aż tylu miejscach, szeroko, od morza do Tatr, od Sejn po Suchą Beskidzką - komentuje w audycji "Fajny film" Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna FPFF. - Opowiadamy o różnych momentach historii festiwalu, przywołujemy filmy, które w różnych momentach były prezentowane podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych najpierw w Gdańsku, potem w Gdyni - opisuje.

Uczestnicy poszczególnych wydarzeń będą mogli poznać festiwal z wielu perspektyw, m.in. przez pryzmat filmów wyreżyserowanych przez absolwentów wybranych szkół filmowych czy z udziałem wybitnych filmowców, takich jak Janusz Zaorski, Marek Koterski czy Daniel Olbrychski. Wybrzmi też siła kobiet. Niektóre z wydarzeń skupią się wokół kina gatunkowego czy filmów dla młodych widzów, inne zaś będą dotyczyć przełomowych wydarzeń, takich jak pierwsze festiwale organizowane w Gdańsku, nagrodzenie "Człowieka z marmuru" symboliczną cegłą czy pandemiczna 45. edycja zorganizowana w całości online. Wśród poruszanych tematów pojawią się również bunt, kwestie różnorodności, inności i dialogu. Oraz festiwalowe nagrody - zdobywcy Złotych Lwów czy statuetki Don Kichota.

Szczegółowych informacji o programie "50 na 50" można szukać na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

50. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 22-27.09 2025.


Piotr Radecki/k

OSZAR »