55 lat Laboratorium. Jubileuszowe spotkanie w Studiu im. Agnieszki Osieckiej
Aktywny na scenie od 1970 roku zespół Laboratorium to niekwestionowane ikony jazzu elektronicznego w Polsce. 55 lat działalności formacja świętowała między innymi koncertem w radiowej Trójce. Do ich jubileuszowego występu, który miał miejsce pod koniec kwietnia, powrócimy w kolejne dwie niedziele maja (11 i 18.05). Przy tej okazji wysłuchamy też towarzyszącej koncertowi rozmowy wokół nowej książki wieloletniego menadżera Laboratorium - Jacka Sylwina.
Zespół Laboratorium i Jacek Sylwin zawitali do Trójki 24 kwietnia
Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio
– W latach 70. polski jazz dał nam wspaniałą muzykę tworzoną również dzięki instrumentom elektronicznym – stwierdził w 2013 roku Michał Margański na antenie radiowej Trójki. Idealnym przykładem tego nurtu jest właśnie zespół Laboratorium.
Założona w 1970 roku w Krakowie grupa Laboratorium debiutowała oficjalnie rok później, na festiwalu muzycznym Gitariada ’71. Dodajmy, że impreza została zorganizowana przez... pianistę zespołu, Janusza Grzywacza. Ostatecznie dzięki zwycięstwu na festiwalu Laboratorium pojechało na warsztaty do Chodzieży. To tam, między innymi za sprawą zajęć z kwintetem Tomasza Stańki, ukształtowało się ostatecznie jazz-rockowe brzmienie formacji. Formacja rozwiązała się w 1991 roku, by powrócić 15 lat później.
Dziś, po 55 latach działalności, Laboratorium ma na koncie kilkanaście albumów. Ich debiut płytowy miał miejsce w styczniu 1973 roku. Na płycie znalazły się dwa utwory zarejestrowane w kwietniu 1972 roku w studiu Programu Trzeciego Polskiego Radia. Jednak pierwszym pełnoprawnym albumem zespołu była płyta „Pięciobój nowoczesny”. Ostatnim, przynajmniej na razie, jest "NOW" z 2018 r.
Laboratorium i "Spowiedź menadżera" w Studiu im. Agnieszki Osieckiej
Swoje 55-lecie zespół Laboratorium świętował poprzez koncert w radiowej Trójce. Formacja pojawiła się na scenie w Studiu im. Agnieszki Osieckiej 24 kwietnia. Ich występ zaprezentujemy w najbliższe dwie niedziele – 11 i 18 maja – o godz. 19.05.
W ramach transmisji wysłuchamy również zapisu rozmowy wokół książki "Spowiedź menadżera" Jacka Sylwina – menadżera, producenta, aktywnego na scenie od 50 lat. W jego wydawnictwie rock and roll spotyka się z Chopinem, a wyjście z filharmonii prowadzi prosto w błoto przed festiwalową scenę i tłum młodych ludzi szalejących w pogo. Sama spowiedź to też nie historia gabinetowych rozmów między biznesmenami, a bardziej wyznanie, jak w czasach ograniczeń i zakazów tworzyło się rzeczy potencjalnie niemożliwe.
qch/k