"School's Out": piosenka Alice'a Coopera, która stała się hymnem
Naczelny skandalista ery glam rocka, czyli Alice Cooper, w utworze "School's Out" widział pewny przebój. Zbieg okoliczności sprawił, że utwór stał się też hymnem sprzeciwu wobec szkolnej opresji. Jak do tego doszło? W "Piosence do Wyjaśnienia" wyjaśnił to Kuba Ambrożewski.
Alice Cooper w "School's Out" odnalazł sposób na murowany przebój
Foto: PAP/Photoshot
"School's Out" trafiło na piąty album Alice'a Coopera o tej samej nazwie. Było też jedynym singlem promującym wydawnictwo; w tej formie ukazało się w kwietniu 1972 roku. Dziś utwór jest uznawany za największy hit artysty i jego zespołu, a jednocześnie najbardziej rozpoznawalną piosenkę.
Piosenka to jednocześnie idealny przykład stylu, jaki reprezentowali bohaterowie "Piosenki do Wyjaśnienia". - Nieważne, co mówią, ważne, by mówili; taka była mniej więcej dewiza Alice'a Coopera i jego zespołu pod tą samą nazwą. Zaliczani często do nurtu glam rocka, uznawani za protoplastów punk rocka, doczekali się, swojej własnej chyba, etykiety - shock rock. Obrazoburcze teksty i przerysowany wizerunek składały się na dalece niewychowawczy przekaz - tłumaczy Kuba Ambrożewski.
Alice Cooper i najlepsze trzy minuty w roku
Punktem wyjścia do powstania "School's Out" było zadanie sobie przez Coopera pytania o najlepsze trzy minuty w roku. W głowie artysty pojawiły się dwie odpowiedzi; pierwsza z nich to chwila, kiedy można otworzyć prezenty podczas świąt. Druga to z kolei zakończenie roku szkolnego i początek wakacji. Cooper uznał, że jeśli uda się połączyć te dwie emocje w krótkim singlu to stanie się on hitem.
Artysta w ten sposób trafił w dziesiątkę. Utwór zyskał na tyle dużą popularność, że wbił się do pierwszej dziesiątki notowania "Billboardu" oraz na podium list w Kanadzie, a jednocześnie trafił na szczyt listy w Wielkiej Brytanii. W 2015 roku został z kolei wprowadzony od galerii sław nagród Grammy.
Zupełnym przypadkiem wydanie utworu zbiegło się z falą uczniowskich strajków na ulicach Londynu. Protestowali oni między innymi przeciw karom cielesnym, niskiej jakości posiłków i dyktaturze dyrektorów. Alice Cooper stał się więc podżegaczem uczniowskich nastrojów i trafił na celownik tamtejszych władz. - Starano się doprowadzić do zdjęcia piosenki z anteny BBC oraz zakazać mu koncertowania. Przynosiło to efekt odwrotny do zamierzonego, czego dowodem był triumfalny, wyprzedany do ostatniego miejsca, występ zespołu na Wembley Empire Pool pod koniec czerwca 1972 roku - opowiada Kuba Ambrożewski.
Kamil Kucharski/k