Polki na Euro 2025. Przypominamy reportaż o "Czarnych" Sosnowiec

Startują XIV Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Kobiet Euro 2025. W Szwajcarii, gdzie zostanie rozegrany turniej, wystąpi również reprezentacja Polski. Dla Biało-Czerwonych to pierwszy w historii występ na tej imprezie; ich zmagania będziemy śledzić w radiowej Trójce, a w piłkarskie emocje wprowadzi nas reportaż "Czarne" Małgorzaty Lachendro.

Polki na Euro 2025. Przypominamy reportaż o "Czarnych" Sosnowiec

Kolejowy klub sportowy "Czarni" Sosnowiec. Lata 70.

Foto: Małgorzata Lachendro/archiwum prywatne

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet zostaną rozegrane w tym roku w Szwajcarii, w dniach 2–27 lipca. Dla naszej żeńskiej kadry będzie to pierwszy w historii występ na tej imprezie, która istnieje od 1984 roku. Oficjalnym debiutem Biało-Czerwonych będzie mecz z Niemkami, który podopieczne Niny Patalon rozegrają 4 lipca. W fazie grupowej zmierzą się jeszcze z reprezentantkami Szwecji (8 lipca) i Danii (12 lipca).

Piłka nożna kobiet w Polsce. Jakie były jej początki?

Historia kobiecego futbolu na szczeblu zawodowym w naszym kraju rozpoczęła się lekko ponad 100 lat temu. W 1921 roku w Poznaniu (dokładniej w Towarzystwie Sportowym Unia) powstała sekcja żeńska. Zarówno ta, jak i utworzona rok później w innym poznańskim klubie drużyna nie działały długo. Na dobre kobiecy futbol rozwinął się ostatecznie po II wojnie światowej. Pierwsze zespoły powstały wówczas w Katowicach i Szczecinie – na boisku po raz pierwszy spotkały się w sierpniu 1957 roku. Swój debiut na arenie międzynarodowej reprezentacja Polski kobiet zaliczyła natomiast 24 lata później, 27 czerwca 1981 r.

"Czarne" Sosnowiec – najbardziej utytułowany żeński klub w Polsce

Przy okazji debiutu Polek na Euro przypomnimy nagrodzony w ramach Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory reportaż "Czarne" Małgorzaty Lachendro. Ukazana w nim historia rozpoczyna się w połowie lat 70. Na mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 roku polska reprezentacja piłki nożnej mężczyzn w wielkim stylu wywalczyła sobie miejsce na podium (pokonując Brazylię 1:0), a cały kraj owładnęła piłkarska gorączka. To właśnie wtedy pewna Sosnowiczanka napisała do redakcji "Wiadomości Zagłębia" anonimowy list. List, w którym wzywa do utworzenia w Sosnowcu kobiecej sekcji piłki nożnej.

I tak w 1974 roku po raz pierwszy na boisku pojawiły się zawodniczki "Czarnych" Sosnowiec, najbardziej utytułowanego klubu kobiecego w kraju. W reportażu Małgorzaty Lachendro "Czarne" zawodniczki pierwszego składu opowiadają o początkach kobiecej piłki w Polsce. Jest to historia o przyjaźni, ambicji, pasji i walce, by spełniać marzenia – pomimo wszystko. A do jej wysłuchania zapraszamy w środę 2 lipca o godz. 18.40.

Biało-Czerwone na Euro 2025 i w radiowej Trójce

Mistrzostwa Europy będą obecne również na antenie Trójki. Od samego początku rozgrywkom przyglądać się będzie nasza redakcja sportowa, przygotowując codzienne "Studio Euro 2025". Relacje z turnieju usłyszymy na antenie we wszystkie dni meczowe, w dniach 2–13 lipca, 16–19 lipca, 22 i 23 oraz 27 lipca. Do Szwajcarii przeniesiemy się o godz. 16.40 (poniedziałek–piątek), o 17.45 w soboty oraz w niedzielnej audycji "Trzecia Strona Medalu" (godz. 17.00–19.00)

W oczekiwaniu na debiut Biało-Czerwonych przybliżamy z kolei sylwetki części naszej kadry. Odcinki cyklu "Biało-czerwone. Polki na Euro 2025" prezentujemy w porannym wydaniu "Zapraszamy do Trójki", poza weekendem, ok. godz. 7.40. A całości można wysłuchać na stronie polskieradio.pl.

qch/k

OSZAR »